ALTIN PİYASASI

Türkiye’ de altın piyasası yıllar içerisinde büyük değişimler yaşadı. Kimi zaman dünyadaki savaş ve dar boğazlardan etkilendi kimi zamansa ülkemiz içindeki sorunlardan. Altın yatırımıyapan herkes bilir ki ekonomik kriz ortamında en iyi yatırım altındır. Dünyanın  herhangi bir yerindeki bir savaş, bir darboğaz bir anda altın fiyatlarını uçurur. Bunun somut örneğini son 10 yılda yaşadık. 2002 yılında 5 TL civarında olan altın şu an 85 TL civarında hareket ediyor. Enflasyon oranına göre değerlendirme yaptığımızda altın yatırımcısının 5 kat karda olduğunu görüyoruz. 2003′ te Amerika’ nın Irak’ a savaş ilanıyla başlayan hızlı yükselme 2008′ de başlayan global krizle büyük bir ivme kazandı. 2011′ de 110 TL tavanını gören altın şimdilerde oldukça gerilemiş durumda. Peki ya ekonomik kriz ortamı olmadığı zaman altına yatırım yapılmaz mı?

Altına yatırım yapmanın 1. yolu;

Yatırım kanallarını şekillendirmektir. Paranızın yarısını altına yatırarak garanti altına alırsınız ekonomik kriz olursa artar. Diğer yarısıyla ekonomik krizde değer kaybeden, normal ortamda değer kazanan arsa, arazi yatırımı, borsa, konut alımı gibi yatırım araçları ile dengelersiniz.

2. yolu ise: Forex piyasalarında küçük değişimler yaşayan altına kaldıraçlı işlem yapmak veya ikili opsiyon piyasalarında altın fiyatının küçük değişimlerini tahmin etmektir.

Büyük bir ekonomik krizin yaşanmadığı bu ortamda yukarıdaki iki araçla paranızı değerlendirmeniz en mantıklı hareket olacaktır. Diğer altın piyasası makalelerimize de bir göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir