Altın Fiyatları Neye Göre Belirlenir

Altın tüm dünyada yatırım aracı olarak değer gören fiyatları uluslar arası olarak belirlenen bir varlıktır. Eski zamanlarda sadece altınla ticaret yürütülürmüş, para kavramının ortaya çıkmasıyla altın 2.plana atıldıysa da hala en populer ticari araçlardan birisidir.Uluslararası altın piyasası 24 saat devam eder tıpkı borsa gibi tüm değerlerden etkilenir. Genellikle klasik türk yatırımcısı borsadan kaçarken yatırımlarını altın yada döviz olarak değerlendirir ancak bilmez ki altın ve döviz piyasaları da yine uluslar arası finans piyasalarınca belirlenir. Peki uluslararası finans piyasaları neye göre belirlenir? Tabi ki borsaya göre dolayısıyla altın fiyatları tüm borsalardan etkilenir ve ona göre şekil alır. Türkiye borsası kapandığında Londra borsası açıktır, Londra kapandığında New York Borsası bayrağı alır sonra Tokyo ve bu böyle sürer gider. Dolayısıyla altın fiyatları 24 saat tüm dünyadaki olaylardan savaşlardan tartışmalardan krizlerden açıklamalardan felaketlerden vb direkt etkilenir tıpkı petrol fiyatları gibi.

Her ne kadar tüm dünyadaki olaylar altın fiyatlarının seyrini etkilese de dünyada en çok söz sahibi olan ve finansal piyasaları elinde tutan ülke olan Amerika Birleşik Devletleri altın fiyatlarında en çok etkiye sahip olan ülkedir. Amerika’da yapılan her açıklama her kriz her olay her felaket altın fiyatlarında iniş yada çıkışa sebebiyet verir buda altın fiyatlarını direkt olarak etkiler.

Dünyada altına en çok bireysel olarak ilgi gösteren ülkeler Hindistan, Çin ve Türkiye’dir. Kültürel olarak adet halini almış geline ve damata yeni doğan bebeğe vs altın takma adetimiz dünyada altın fiyatlarını etkileyebilir. Tüm dünyada yıllık 3500-4000 ton kadar altın talebi olmakta bu da altın rezerv ve madenciliği açısından da fiyatların etkili olduğu bir başka konudur.Bu talep mevsimlik bazda bazen artmakta ancak genelde her zaman belli bir değerin üzerinde seyretmektedir. Kültürümüzde ne kadar önemli olduğunu köşe başı bakkal gibi heryer de bulunan kuyumcu dükkanlarından anlayabiliriz. Kriz dönemlerinde küçük yatırımcının yada bireylerin altın alımı azalır sahte altın alımı yada altın alamama gibi durumlarda bu sefer altının değeri düşer piyasada bu değerleri alım satım dengesini dünya piyasalarını vb iyi takip eden yatırımcı altından çok iyi gelirler elde edebilir. Gecelik yada haftalık altın yatırımıyla çok yüksek meblağlar kazanmış olan yatırımcılar vardır etrafınızda mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bu yatırımcılar piyasayı iyi takip eden bilgisi geniş hisleri kuvvetli olan ve risk alan yatırımcıdır ve sonunda da kazançlı çıkarlar.

2 Responses to Altın Fiyatları Neye Göre Belirlenir

  1. Burak Aktaş dedi ki:

    Ben neye göre belirlendiğini bıraktım artık arkadaş sürekli aşağı iniyor nereye kadar inecek bu kadar olmaz iki senede %50 kaybetti taşa yatırım yapsak daha çok değerlenir.

    • forex dedi ki:

      Bugün altın fiyatlarında bir kıpırdama var artık yukarı hareket başladı ilk aşamada 1 gram altın yeniden 85 TL’ ye gelecektir. Bu sınırda yine uzun süre yatay hareket yapacak gibi görünüyor. Tabi ki bu tahminlerimiz herhangi bir olağanüstü durum olmaması üzerine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir