Altın Fiyatlarında Son Durum

ABD’de senato üyeleri ile temsilciler meclisi arasında uzun zamandır süre gelen bütçe problemi hala çözülemedi. 18 yıl boyunca ilk defa kapanan hükümetin 17 Ekim itibariyle bir anlaşmaya vararak borç tavanını yükseltmesi gerek. Altın son sekiz haftada büyük düşüş yaşadı.Bu durumdan etkilenen altın yatırımcısı % 3 civarında değer kaybına maruz kaldı.
Dün itibariyle açıklanan düşme eğilimi gösteren mortgage sebebiyle seviyeler 1390 lardan 1320 lere değin düşmüş durumda. 15 yıldan beri yıl sonu itibariyle hep yatırımcısına kazandırmış olan altın artık yatırımcısına şüpheyle baktırıyor. Bu durum tüm yatırımcılar için olağandışı bir tablo oluşturuyor.
Fed’in yaptığı spekülasyonlar sonrasında altın fiyatları sene başından itibaren büyük düşüş gösterdi. An itibariyle bu düşüş %27 seviyesine geldi. Bernanke yakın zamanlarda düzenlediği toplantıda altın fiyatları, hükümetin kapanması, kriz gibi konularda sessiz kalırken bankaları uyarmaktan geri kalmadı. Konuşmasında bankaların büyük sıkıntılar yaşayabileceğini ve önlem almaları gerektiğine değindi.

Dün itibariyle iyi yükseliş gösteren altın fiyatları asya borsalarınında hareketlenmesiyle iyi bir gün geçirdi diyebiliriz. Altın fiyatları dün itibariyle borsaların 1300 seviyelerine gelmesiyle rahat bir nefes aldı denebilir. Ancak bu durumun istikrar göstermemesi piyasaları ve yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Altın fiyatlarında benim kişisel görüşüm bir süre daha yükselişin devam edeceği yönündedir. Bu seviyeleri maksimum 1330’larda görmekteyim. Bu noktadan sonra stop seviyesi belirleyerek 1310 seviyesinden alta inmeyeceğini öngörüyorum.

Gün itibariyle piyasaları etkileyecek açıklamalar ABD işsizlik oranları, FED yöneticierinin toplantıları olacaktır.Bu haberleri yakından takip etmenizi ve hızlı karar almanızı öneririm. Öte yandan ABD hükümetinin an itibariyle kapalı olması bizi ilgilendiren değerlerin açıklanmayacak olması sonucunu da doğurabilir. Bu ihtimal dahilince piyasaların nispeten daha sakin bir gün geçireceğini tahmin ediyorum.

One Response to Altın Fiyatlarında Son Durum

  1. Hamdi Açıkalın dedi ki:

    Şuan döviz yine patlamaya başladı ama altın öyle birşey ki bu hızlı döviz artışında bile doğru düzgün artmıyor. Bu altın artık balon gibi şişmiş anca düşer artmaz. Forex oynayanlar altını uzun vadeli elde bekletirse yanar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir