Türkiye’de Altın Piyasası

Türkiye’de altın piyasasına kaynaklık eden iki temel yapı vardır;

1- Endüstri Sektörü yani altını hammadde olarak kullanan kuyumculuk ve sarayice sektörüdür.
2- Finans Sektörüdür.Finans sektörü yatırımcıları risklerden koruma danışmanlık yapmak,olası fiyat değişiklikleri ile alakalı önlemler almak,spekülatif değişiklerden para kazanmak gibi işler yürütür.
3- Bankalar.Bankalar altın yatırımına aracılık eder brokerlık yapmaya başlamıştır.Türkiye’de geçmişi pek eski olmayan bu hizmet giderek popülerliğini artırmaktadır.

Türkiye’de Altın Piyasasında Kullanılan Temel Araçlar

Türkiye’de altın piyasası genel olarak kuyumcular ve mücevherat işverenlerinin ağırlığında iken
İstanbul Altın Borsası ve İstanbul Altın Rafinerisi endüstride ağırlık kazanmaktadır.
Endüstriye nispeten yeni giren bankalar ise belirli zamanlarda yatırımcılar ile bir araya gelmekte ve altınları 24 ayar altın şekline dönüştürerek işleme sokmaktadırlar. Aşağıda Kuyumcuları altın piyasasındaki ağırlıklarını inceleyerek yazımıza devam edeceğiz.

Kuyumcular ve Altın Piyasası

Altının tarihi olarak ve şu anda da en yaygın ve en çok bulunduğu yerler ülkemizde kuyumcular olarak tabir edilen altın alım satım işleme ve ticaretini yapan çoğunluğu küçük ölçekli işletmeler olan kurumlardır.Kuyumcular 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu uyarınca kurulum aşamasından geçip bulundukları ildeki kuyumcular odasına kayıt olarak meslek ve ticari hayatlarına başlamaktadırlar. Halk dilinde sarraf olarakda geçen kuyumcular eskiden beri popülerliğini devam ettiren yerel kurumlardır. Aslında kuyumcuların dünya genelindeki büyük altın piyasasının ufak şubeleri olması ve piyasayı bu denli yakından ilgilendirir güce sahip olması ilginçtir.

İstanbul Altın Borsası

1993’te yapılan kanuni düzenlemeler sonucu altın ihracatı ve ticareti üzerindeki engeller kalmıştır dolayısıyla altın borsası kurulmuş ve günümüze değin önemli bir kurum olarak varlığını sürdürmüştür.

İstanbul Altın Rafinerisi

2002 ilk olarak kurulan resmi altın rafinesi olan kurum altın piyasasında önemini hala devam ettirmektedir.

Bankalar

Bankalar brokerları aracılığıyla bankalara verilen saklanması istenen altınları ticarete konu ederek gelir elde etmektedirler. Altın piyasalarında çok fazla önem arz etmemelerine rağmen. İleri ki yıllarda yapılabilecek kanuni değişikliklerle önemli bir aktör haline gelebilirler.

One Response to Türkiye’de Altın Piyasası

  1. Melih Diyar dedi ki:

    Altın piyasaları tam hareketlendi altın artıyor derken yine aynı seviyelere geri döndü hemde döviz artmasına rağmen. Madem dünya piyasalarına endeksli bu iş neden döviz artınca altında artmıyor. Döviz değer kazandıkça tl değer kaybediyor ve altın aynı seviyede kaldığı için bizde kaybetmeye devam ediyoruz. Altının onsu dövize göre ölçülüyor forex piyasalarında bunu dikkate almak gerekli ama yinede olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir